vpn-indir » VPN nedir?

VPN nedir?

VPN, Virtual Private Network kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur, Türkçe tercümesiyle Sanal Özel Ağ anlamına gelmektedir. Basit bir anlatımla, bağlantılarınızı ip adresinizi gizleyerek size özel sunulmuş olan ağlar üzerinden yapmış olursunuz.
VPN’in ilk ortaya çıkışı 1996’lı yıllarda bir Microsoft çalışanının PPTP – Noktadan Noktaya Tünel Protokolü’nü geliştirme çalışmaları sırasında söz konusu olmuştur, ilk kullanımı ise 1999 yılında gerçekleşmiştir.

VPN ne işe yarar?
VPN kullanımı temel olarak online gizlilik, güvenli şifreleme ve çevrimiçi özgürlük sağlamaktadır.

Neden VPN kullanmam gerekiyor?
VPN hizmeti kullandığınız zaman sizin gerçek ip adresiniz veya asıl lokasyonunuz bağlantı yaptığınız karşı sunucu tarafından tesbit edilememektedir, böyle lokasyon bazlı kısıtlama sağlayan servislere erişiminiz mümkün olabilmektedir.

VPN kullanımı yasal mıdır?
Bulunduğunuz ülke içerisinde VPN kullanımıyla ilgili aksi bir kanun olmadığı sürece VPN kullanımı tamamen yasaldır.

VPN kullanımı hangi bilgilerimi gizler?
VPN kullandığınız zaman temel olarak şu bilgileriniz gizlenmiş olur;

  • Ip adresiniz ve bulunduğunuz lokasyonunuz. IP adresinizin gizlenmesine bağlı olarak internet tarayıcı geçmişiniz de internet servis sağlayıcınız vea farklı birimler tarafından da takip edilemeyecektir, böylece çevrimiçi özgürlüğe sahip olmuş olursunuz.

VPN servisi seçerken nelere dikkat etmeliyim?

  • Sizin gizliliğinize önem veriyor mu? Bazı VPN servisleri yapmış olduğunuz tüm bağlantıları kendi tarafında yedeklemektedir. %100 gizlilik için hiçbir şekilde kayıt saklamayan VPN servislerinin kullanılması önerilmektedir.
  • Sınırsız veri transferi mevcut mu? Kullanacağınız VPN servisinin size sınırsız veri transferi sağlayacağından emin olunuz, aksi takdirde VPN hizmetiniz bağlantı sınırı aşılınca duraklayabilir veya ek veri transferi için ekstra ücretler ödemek durumunda kalabilirsiniz.
  • Sunucu lokasyonları. İyi bir VPN hizmeti dünyanın bir çok farklı lokasyonundan bağlantı sunucusu seçmenize izin vermelidir. Lokasyon seçeneği az olan VPN sağlayıcılarından uzak durmalısınız.
  • Kaç cihaz desteklemektedir? VPN hizmetinizin kaç cihaza destek verdiğini mutlaka araştırınız. Masaüstü bilgisayar, laptop veya mobil cihazınızdan bağlantı yapabiliyor olduğunuzdan emin olunuz.
  • Ve tabiki ücret..VPN servislerinin aylık ve yıllık ücretlerini karşılaştırınız, zaman zaman yıllık aboneliklerde VPN servisleri çok uygun kampanyalar yapabiliyorlar.